SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skål med hänklar 7313132
nr 731 3132
Skål med hänklar
silver, Stplr den Bosch, Holland, 1700-talets slut. , längd: 25. , höjd: 6, 5, 260 g
Utrop:
4.000 kr
Såld:
3.000 kr
måndag 12 december 2011
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver